- Rok založení: 1881
- Majitel: Bruichladdich Distillery Company Ltd.
- Region: Islay
- Výrobní kapacita: 1,4 mil. l
- Vystírací káď: rake & plough (6,52 t) litinová
- Kvasné kádě: 6 (36 000 l) z oregonské borovice
- Délka fermentace: krátká 65 – 80 hod., dlouhá 105 – 107 hod.
- Kotle na mladinu: 2 (17 275 l)
- Kotle na lihovinu: 2 (12 275 l)
Bruichladdich byla nejzápadnější pálenicí Islay a vlastně celého Skotska až do roku 2005, kdy otevřeli o několik mil dál na západ Kilchoman. Bruichladdich odstavili z provozu na pět let (s výjimkou pár měsíců sporadické produkce), když ji v prosinci 2000 odkoupil obchodník s vínem Mark Reynier. K odkupu jistě nedošlo z momentálního rozmaru a skončilo tak osm let nabídek společnosti Jim Beam Brands. 2004 byl první rok, kdy pálenice vynesla novým majitelům zisk (200 000 GBP) díky jejich systematickému přístupu k marketingu. Finanční výsledky roku 2004 podtrhl název single malt Valinch (která se stáčí ručně ze sudu a dá se koupit jen v pálenici) ´From Red to Black´ (´Z červené do černé´) odkazující na vylepšená čísla v účetní uzávěrce.
Mark Reynier a jeho tým, vedený legendárním vedoucím výroby Jimem McEwanem, šli často vlastní cestou a jsou vyhlášení svým typickým stylem výroby. Představa, že Reynierova průprava ve víně zavedla smýšlení v duchu ´terroir´, tj. jak původ a mikroklima ovlivňuje chuť, není moc přitažená za vlasy. Bruichladdich používá výlučně ječmen vypěstovaný ve Skotsku a stále víc vypěstovaný na místě. Dalším příkladem nekonvenčního smýšlení ´týmu Bruichladdich´ je Bruichladdich Rocks, kterou Jim McEwan prezentoval jako single malt navrženou k pití s ledem! McEwan použil whisky dozrálou po bourbonu s dokončením zrání v sudech Grenache z francouzského kraje Banyuls. Vznikla tak ovocná chuť, která se údajně ve skleničce dobře snese s ledem. Další McEwanovou inovací byla 3D, kterou poprvé uvedli na trh v roce 2004. 3D znamená trojrozměrná a označuje směs tří Bruichladdich s různou hladinou rašeliny (5 ppm, 25 a 40 ppm), trojího stáří, které dozrávaly ve třech různých typech sudů. McEwan dál překvapuje trh. V létě 2005 náhle Bruichladdich oznámila, že naplnili do sudů 12 000 litrů třikrát destilované lihoviny. Z dnešních skotských pálenic třikrát destiluje jen Auchentoshan a Springbank (Hazelburn). Whisky se bude jmenovat Trestarig (vyslov treisarak).
Pálenice je vybavena šesti kvasnými káděmi z oregonské borovice a dvěma páry destilačních kotlů. Všechny sudy se skladují buď v Bruichladdich nebo v areálu Port Charlotte. Whisky dozrává zčásti (ze dvou třetin) v sudech po bourbonu, zbytek (jedna třetina) se dělí mezi sudy po sherry a sudy po různém víně. Bruichladdich se od ostatních pálenic na Islay liší tím, že má vlastní stáčecí linku, která se nedávno rozšířila, aby umožnila větší kapacitu. Vůle experimentovat a touha neustále působit na trhu překvapení vede k nekonečné řadě nových stáčení. V produkci Bruichladdich můžeme hovořit o třech hlavních liniích: Bruichladdich (4-5 ppm, 60% produkce) a silněji rašelinová Port Charlotte (40 ppm, 30% produkce) a Octomore (80 ppm, 10% produkce). Kromě nich se vyrábí i třikrát destilovaná Trestarig a nedávno pokročili ještě dál, když poprvé za několik století vyrobili čtyřikrát destilovanou lihovinu (Perilous – nebezpečná) s obsahem alkoholu 92%.
Jádro sortimentu tvoří single malt ve stáří 10, 12, 15, 17 a 20 let. Objevuje se velký počet omezených sérií, jako je Infinity, 3D, The Forty, Rocks, The Fifteen Second Edition, Legacy Series IV., The Twenty (přezdívaná Islands), WMDII. (které se také říká Žlutá ponorka), Turnberry, 1986 Blacker Still, stáčení whisky z roku 1970 s dokončením zrání po Pinot Gris má název 125th Anniversary bottling, dále druhé vydání Infinity, třetí vydání 3D, kde poprvé hraje malou roli silně rašelinová Octomore, mladá Bruichladdich (pouhých 7 let) zvaná Waves (Vlny) atd., atd. V průběhu roku 2007 se tým Bruichladdich pustil do dalšího dobrodružství a začal pracovat na oživení pálenice Old Lochindaal hned vedle.