- Rok založení: 1873
- Majitel: J & A Mitchell & Co.
- Region: Campbeltown
- Výrobní kapacita: 0,7 mil. l
- Vystírací káď: semi-Lauter (4 t) z nerezové oceli
- Kvasné kádě: 4 (25 000 l) ze skandinávského modřínu
- Délka fermentace: krátká 48 – 72 hod., dlouhá až přes 100 hod.
- Kotle na mladinu: 1 (18 000 l)
- Kotle na lihovinu: 1 (15 000 l)
Pálenice Glengyle mimochodem není první toho jména v Campbeltownu. Jinou pálenici tohoto jména vystavěl okolo roku 1873 jistý William Mitchell, když se rozkmotřil se svým bratrem v pálenici Springbank. V roce 1925 byla uzavřena, pravděpodobně v důsledku prohibice ve Spojených státech. Glengyle byla první z mnoha pálenic v Campbeltownu, které se uzavíraly; na počátku třetího milénia zbývaly pouze 2 – Glen Scotia a Springbank. Je dost zvláštní, že single malt, která se nyní destiluje v Glengyle, se pod tímto jménem nikdy nebude vyrábět. Práva na tento název patří pálenici Loch Lomond distillery, která mimochodem vlastní i pálenici Glen Scotia. Z tohoto důvodu se single malt vyráběná v nové pálenici Glengyle bude prodávat jako Kilkerran. Kromě toho, že “Glen” v názvu je v Campbeltownu neobvyklé, má název Kilkerran hrdou souvislost s minulostí města. Kilkerran byla vesnička na jižní straně Loch, nyní ji město pohltilo. Název se odvozuje od “Cille Chiarain”, což je staré gaelské jméno místa a znamená “kostel sv. Ciarana”. Tento světec patřil k dvanácti apoštolům Irska, kteří pomáhali šířit křesťanství v Kintyre od 6. století. Jako mnoho jiných světců v těch dobách strávil většinu svého života skromně v poustevnické komůrce na pobřeží. Jeskyni později používali pašeráci přepravující nelegálně vyrobenou whisky z města.
Co se pálenice Glengyle týká, názory se různí: je to skutečná pálenice, nebo spíš jen „přístavek“ Springbank? Během 1. poloviny roku 2003 se do budov nastěhovala záparová káď, destilační kotle a systém na odvod mláta (mezi jiným). Práce prováděla hlavně firma Forsyth z Rothes. Záparová káď byla na místě v dubnu 2003 a podle ředitele pálenice Franka McHardyho byly dřevěné kvasné kádě (sestavené Arthurem Brownem z Dufftownu) na místě do září 2003 – nejtěžší práce byly nyní hotové. Když v roce 2000 společnost J&A Mitchell koupila zavřenou pálenici Glengyle, dbala na to, aby uchovala co nejvíc původních budov. Jediná, která se musela postavit, byla kotelna. Zařízení už ale od doby, kdy pálenici v roce 1925 zavřeli, dávno zmizelo, takže se destilační kotle (stejně jako sejf a jímací nádrž na lihovinu) musely zakoupit z jiné zavřené pálenice, Ben Wyvis. Aby se zvýšil reflux, dostala těla kotlů nový tvar, a ramena, která z nich vystupují, se trochu zvedají. Mlýn Boby koupili z Craigellachie a čtyřtunovou záparovou káď z Glenrothes. Čtyři kvasné kádě, každá o kapacitě 25 000 litrů, jsou nově vyrobené z modřínu. Doba kvašení je zhruba 72 hodin, někdy déle. Zbytek potřebného zařízení (mlýn, válce, odlučovač prachu, chladicí věž, potrubí, kondenzory, elektroinstalace, čerpadla a ventily atd.) instalovali o pár měsíců později a Glengyle oficiálně otevřeli 25. března 2004 Winnifred Ewingová a Hedley Wright. První ‚whisky‘ (Kilkerran) se stáčela až v roce 2007.
Prvních 6 sudů naplněných první lihovinou bylo odloženo ke stáčení v deseti letech. Sudy jsou z různého dřeva. Stočí se omezený počet 700 lahví od každého typu dřeva. Zájemci si mohli předem objednat sadu 6 lahví (jednu od každého typu dřeva) za královskou sumu 950 GBP – včetně cla, daně atd. Protože lidé, kteří si předem objednali, dostanou také sadu miniatur, zdá se, že budou v pálenici muset vybrat nějaké skutečně veliké sudy, pokud mají za 10 let mít dost whisky k naplnění 700 (70cl?) lahví v síle 46%. Pokud by miniatury měly 5cl, rovnaly by se dalším 35 litrům nebo 50 lahvím. K naplnění 750 70cl lahví budou potřebovat 525 litrů whisky v síle 46% za 10 let. Whisky v té době bude pravděpodobně mít víc než 46% ABV, takže mohou přidat vodu, aby se zvětšilo množství. Za předpokladu, že whisky v síle ze sudu bude za 10 let mít 60%, by i tak potřebovali víc než 400 litrů v každém sudě této řady v roce 2014!