- Založena: 1843
- Majitel: společnost The Glenmorangie Co. (Moët Hennessy)
- Region: Severní Vysočina
- Stav: činná pálenice, kapacita 4 000 000 litrů
- Použití do směsí: (v minulosti nebo nyní) The Bailie Nicol Jarvie, Highland Queen, Martin´s
Palírnu založil v roce 1843 William Mathieson na Morangie Farm, kde byl pivovar a ilegálně se pálilo již od roku 1738 (Morangie Brewery). Nedostatek peněz ale znamenal, že se palírna rozběhla plnou parou až roku 1887. Tuto frázi můžeme v případě Glemnorangie brát doslova, protože byla první palírna, která své destilační kotle vybavila parní ohřevem. Samotné destilační přístroje byly také pozoruhodné, protože je palírna získala z londýnské palírny ginu. O destilačních sálech se často říká, že připomínají katedrálu, V případě Glenmorangie je tento příměr opět stoprocentně na místě. Jejich osm destilačních kotlů je největší ze všech skotských palíren – 5,13 m.
zakoupila dubové lesy v horách Ozark v Missouri, aby si zajistila vysoce kvalitní dodávky na své sudy. Duby tam rostou v chudé půdě na stinných severních svazích velmi pomalu. Tím pádem obsahuje dřevo méně kyselých tónů a v důsledku pomalejšího růstu má širší póry, které umožňují větší míru vstřebávání. Stromy se po kácení dva roky suší venku, místo aby podstupovaly několikatýdenní rychlé vysušení v peci. Tyto podmínky poskytují velmi porézní dřevo, které při zrání napomáhá lihovině vylouhovat více chuti. Sudy se první čtyři roky používají k uskladnění bourbonu (především Maker´s Mark, Jack Daniel´s a Heaven Hill) , pak se odesílají přes moře do Skotska. Glenmorangie stanovila normy nyní tolik populárního dokončení zrání v jiném dřevě. Jejich první sladová whisky, která dokončila zrání v sudech po portském, se objevila už v roce 1994. Mnohé pálenice i mimo Skotsko následovaly příklad Glenmorangie. Irská 16tiletá Bushmills získává konečnou úpravu v sudech po portském a 12tiletá v sudech od madeiry. Jim Beam vyprodukovala bourbon Distiller´s Masterpiece (Destilatérův mistrovský kousek) s dokončením zrání v sudech po koňaku a poté v sudech od portského. V Glenmorangie vyrobili během let několik sladových s dokončením zrání po víně z rhoneské oblasti, madeiře, sherry, Cote de Beaune, Cote de Nuits, malaga, koňaku, rioja, sauterneském a bílém rumu. Mimořádný rozměr tomu pak dodává vědomí, že dokončení zrání po sauterneském probíhalo v sudech z Chateau d´Yquem, dokončení po Cote de Nuits v sudech z Domaine de la Romanée-Conti a finiš po bordeauxkém v sudech z Chateau Mouton Rotschild. Nikdo nepopírá, že Glenmoragie má schopnost a zkušenost k prvenství v hospodaření se sudy, a přitom koncepce dokončení zrání v jiném dřevě dělí milovníky whisky do dvou táborů.
Pálenice byla od roku 1918 ve vlastnictví rodiny, která ji ale na podzim 2004 prodala francouzské společnosti Louis Vuitton Moët Hennessy. Nepotěšilo to jen rodinu majitelů, ale i 95 procent ze 400 zaměstnanců, kteří vlastní akcie. Glenmorangie je nejlépe prodejná sladová ve Skotsku, pokrývá zhruba 15% trhu a má cíl stát se jedničkou i ve Spojeném království. V současnosti je na druhém místě za Glenfiddich. Na světovém seznamu nejlépe prodejných whisky zaujímá Glenmorangie šesté místo. Z celkové produkce společnosti Glenmorangie se 35% prodává do zámoří, avšak pokud počítáme jen whisky z jednoho sladu, dosahuje export 60%. Návštěvníci, kteří chtějí v Glenmorangie zůstat přes noc, mohou využít Glenmorangie House 15 minut jízdy od pálenice, kde jsou ložnice jak v hlavní budově, tak v domku. Glenmorangie si svou whisky velmi chrání, a když prodává do směsí, vždy přimíchá malé množství Glen Moray. Tato praxe zabraňuje, aby se sudy dostaly k nezávislým stáčírnám, které by pak mohly dodávat na trh single malt Glenmorangie bez kontroly pálenice. Ředitelství firmy sídlí v Broxburnu západně od Edinburghu. Je zde i velká stáčírna, kde pracuje většina zaměstnanců firmy.